Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

  23 czerwca szkolny dzwonek zabrzmiał po raz ostatni przed wakacjami. Na uroczystym apelu Dyrektor Szkoły p. Grażyna Wierzba powitała uczniów, nauczycieli i rodziców oraz podsumowała miniony rok szkolny. Najlepsi uczniowie za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe oraz listy gratulacyjne dla rodziców. Stypendiami motywacyjnymi za największe osiągnięcia zostali nagrodzeni: Roksana Fijałkowska, Kinga Wojciechowska oraz Kamil Fichowski. Dyrektor szkoły wręczyła także podziękowania dla rodziców za zaangażowanie w życie szkoły. Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Roksana Fijałkowska w imieniu wszystkich uczniów szkoły, podziękowała nauczycielom i pracownikom za całoroczny trud oraz złożyła wszystkim wakacyjne życzenia. Dalsza część uroczystego dnia zakończenia roku szkolnego odbyła się z wychowawcami w klasach.

   
Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus – nagrody

  Uczeń naszej szkoły Kamil Fichowski po uzyskaniu maksymalnej ilości punktów w konkursie językowym Olimpiada Archimedes Plus Polonica Plus wziął udział w losowaniu nagród głównych. Miło nam poinformować, że uczeń w nagrodę za wspaniały wynik i dużą wiedzę jaką wykazał się na teście oprócz tytułu Laureata I stopnia z wyróżnieniem otrzymał również tablet.

Kamilowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Olimpiada Wiedzy Archimedes Matematyka.Plus - WYNIKI

W kwietniu  uczniowie klas IV - VI brali udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Matematyka.Plus. Mamy już wyniki konkursu. Tytuł laureata I stopnia z wyróżnieniem zdobywając maksymalną liczbę 100 punktów zdobyli uczniowie klasy IV: Jakub Lichwała, Konrad Cichocki i Bartosz Zelek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Zielona Szkoła w Ustroniu Morskim 

 W dniach od 10 do 17 czerwca 2017 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pań: Grażyny Wierzby i Marii Latochy przebywali na „zielonej szkole” w Ustroniu Morskim. Program pobytu był bardzo bogaty. Mali turyści dokładnie poznali Ustronie Morskie i okolice. Byli na wycieczce w Kołobrzegu, gdzie zwiedzili port, latarnię morską, pomnik „zaślubin z morzem” oraz płynęli statkiem „Pirat” po morzu. Innym wspaniałym miejscem do którego dzieci się udały było Zieleniewo – wioska indiańska. Czekało tam na nich wiele atrakcji: pokazy westernowe, jazda konna, gokardy, quady, jazda wozem po wertepach, ciuchcią (wagoniki wykonane z beczek), strzelanie z łuku i wiele innych atrakcji. Korzystając z pięknej pogody uczestnicy „zielonej szkoły” chętnie chodzili na plażę. Tam tworzyli budowle z piasku, zażywali kąpieli słonecznych i morskich oraz uczestniczyli w zabawach rekreacyjnych. Uatrakcyjnieniem pobytu były zajęcia z dogoterapii prowadzone przez animatora ośrodka, konkursy plastyczne i wokalne z nagrodami, dyskoteki oraz ogniska połączone z pieczeniem kiełbasek. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyła uczestnikom wyjazdu – PRZYGODA PIRACKA, która miała miejsce w Reducie Solnej. Pobyt w Ustroniu Morskim pozostanie na długo w pamięci wszystkich uczestników zielonej szkoły.
Zdjęcia
Zdjęcia
Zdjęcia
Nauka pierwszej pomocy wśród najmłodszych uczniów

W ramach programu edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować” dzieci z przedszkola oraz uczniowie klasy I brali udział w zajęciach praktycznych z udzielania pierwszej pomocy. Dzieci uczyły się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy typu: podręczniki do nauki pierwszej pomocy dla dzieci i nauczycieli, telefony oraz manekin.  W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się z koniecznością niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki powyższym zajęciom uczą się odpowiedzialności za siebie i innych.

   
Bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantem

We wtorek, 20 czerwca dzieci z przedszkola oraz uczniowie klas I – VI spotkali się z dzielnicowym p. Tobiaszem Lorencikiem. Celem tego spotkania było podniesienie bezpieczeństwa dzieci w czasie spędzania wolnego czasu, a także uświadomienie zagrożeń związanych z wypoczynkiem. Ważnym elementem spotkania było przypomnienie numerów alarmowych, zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach czy zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także przypomniał o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas prac polowych oraz w Internecie. Dziękujemy panu policjantowi za poświęcony czas i dobre rady.
Realizacja programów zdrowotnych

W bieżącym roku szkolnym uczniowie z klas IV - VI kontynuowali  udział w programie edukacji antytytoniowej „Znajdź właściwe rozwiązanie” oraz edukacji zdrowotnej „Trzymaj Formę”. Oba programy realizowane były we współpracy z Powiatową Inspekcją Sanitarno - Epidemiologiczną w Busku - Zdroju. Oba programy miały charakter profilaktyczny. Ich celem było przede wszystkim kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie i uświadomienie, że palenie jest szkodliwe, a także edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. W ramach realizacji programów uczniowie poznali nową piramidę żywienia, etykiety produktów spożywczych, skutki palenia papierosów, oglądali filmy dot. zdrowego stylu życia, brali udział w zajęciach sportowych i zawodach.
Wycieczka do Kompleksu Świętokrzyska Polana w Chrustach

 Dnia 14 czerwca, uczniowie naszej szkoły i przedszkola wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Kompleksu Świętokrzyska Polana – Chrusty. Dzieci brały udział w szalonych zabawach w Parku Rozrywki na dmuchanych zjeżdżalniach, zwiedzały Park Miniatur oraz Oceanikę, w której podziwiały niezwykłe okazy gatunków zwierząt wodnych mórz, oceanów, rzek i jezior z różnych zakątków świata. Spacerując po Brzozowej Zagrodzie oglądały króliki, pawie i świnki. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciły do szkoły, gdzie czekali już na nich stęsknieni rodzice. Był to dzień pełen wrażeń, który bez wątpienia dla dzieci będzie pięknym wspomnieniem.Zdjęcia
Spotkanie przedszkolaków w Bibliotece Publicznej w Kozubowie

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” nasze przedszkolaki wybrały się do Biblioteki Publicznej w Kozubowie, gdzie czekała już na nich pani bibliotekarka Ewa Niedziela z zaproszonym gościem kominiarzem panem Leszkiem Wojtowiczem. Pan kominiarz przywitał serdecznie dzieci, poczytał im bajeczki, zadawał zagadki, a także opowiedział o swoim zawodzie. Przedszkolaki w skupieniu słuchały pana kominiarza, otrzymali słodycze i wypożyczyli książeczki.

   
"Bezpiecznie na wsi to podstawa - środki chemiczne to nie zabawa"
- podsumowanie wojewódzkiego etapu konkursu plastycznego
zorganizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

13 czerwca, podczas uroczystej gali w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, uczennicy klasy V naszej szkoły - Oliwii Zachariasz wręczono nagrody rzeczowe oraz pamiątkowy dyplom za uzyskanie wyróżnienia w VII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Bezpiecznie na wsi to podstawa, środki chemiczne to nie zabawa”.

Konkurs został ogłoszony przez Prezesa KRUS, a patronat honorowy nad konkursem sprawował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Miał on na celu promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzowanie "Wykazu czynności niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat". Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką, na temat inspirowany tytułowym hasłem konkursu. W czasie trwania konkursu policjanci spotykali się z dziećmi i rozmawiali o bezpieczeństwie. 

                Oliwii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

XVI Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Dziecięcej

W miniony piątek, 9 czerwca  w  Zespole Szkół Nr 1 w Pińczowie odbyła się szesnasta edycja konkursu recytatorskiego, przeznaczonego dla uczniów z klas I – III reprezentujących szkoły podstawowe w gminie. Ogółem w konkursie wzięło udział 41 uczestników.  Mottem tegorocznej edycji był fragment wiersza H. Niewiadomskiej „Marzenia”, jako zachęta do zmierzenia się z problematyką dziecięcych marzeń i fantazji. Inspirację mogły również stanowić utwory, w których żyją urodziwe księżniczki, śmiałkowie, smoki, elfy i inne fantastyczne stworki. Dzieci najchętniej sięgały po utwory H. Niewiadomskiej, D. Gellner, M. Miszczaka, J. Brzechwy, W. Badalskiej. Prezentacje artystyczne  odbyły się w czterech kategoriach wiekowych: klasy zerowe, pierwsze, drugie i trzecie. Recytatorów oceniało jury w składzie: Grażyna Staszowska-Sołtys, Marzena Bębenek, Jolanta Kular. Komisja dokonała oceny zgodnie regulaminem konkursu. W kategorii klasy trzecie laureatkami konkursu zostały nasze uczennice: Magdalena Szydłowska – I miejsce oraz Wiktoria Karpińska – II miejsce. Recytatorzy  otrzymali  pamiątkowe dyplomy. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani wartościowymi nagrodami książkowymi. Dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Spektakl teatralny w Bibliotece Publicznej w Kozubowie

W piątek, 9 czerwca uczniowie klas I – III udali się do Biblioteki Publicznej w Kozubowie, gdzie mieli okazję wziąć udział w przedstawieniu teatralnym promującym czytelnictwo pt. „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary” wystawionym przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa. Głównym celem spektaklu było  rozwijanie  emocjonalnego stosunku i pozytywnej postawy do książek i czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości u  dzieci oraz ukazanie, jak bardzo czytelnictwo wpływa na rozwój intelektualny człowieka. Profesjonalni aktorzy w ciekawy sposób podkreślili potrzebę nauki czytania oraz szereg możliwości i korzyści wynikających   z obcowania z literaturą. Dzieci dowiedziały się, że książki dostarczają nie tylko potrzebnych informacji, ale zapewniają rozrywkę i przenoszą w odległy i  magiczny świat, można dzięki nim przeżyć wiele niezwykłych przygód które wydają się tak realne, jakby działy się naprawdę. Dzieci świetnie się bawiły, nawiązały bardzo dobry kontakt i dialog z aktorami.

Robot Mbot w Naszej Szkole

 W tym tygodniu do naszej szkoły przybył długo oczekiwany gość- mały, uśmiechnięty robocik. Uczniowie otrzymali go na kilka dni w ramach programu "Robopaczka" organizowanego przez firmę Trobot.pl. Całe przedsięwzięcie było połączone z innowacją pedagogiczną "Kozubowscy programiści"- pilotażowym programem programowania w szkołach wdrożonym w Szkole Podstawowej w Kozubowie w roku szkolnym 2016/2017, który jest prowadzony przez nauczyciela informatyki: p. Agnieszkę Prucnal. Podczas szkolnego tygodnia robotyki uczniowie klas I-VI mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach z robotem. Na tych zajęciach uczniowie zaznajomili się z podstawami działania naszego towarzysza, obsługi z wykorzystaniem różnych narzędzi takich jak pilot na podczerwień, jak również komputer. Uczniom zostały zaprezentowane podstawowe zagadnienia z zakresu robotyki, optyki i najnowszych technologii używanych w sprzętach bazujących na różnych czujnikach występujących w robocie Mbot. Podczas zajęć robot wykonywał różne zadania, które zostały dla niego przewidziane. Jeździł po torze, omijając przeszkody. Przy użyciu aplikacji i planszy z wytyczoną trasą w kształcie ósemki zdawał egzamin na prawo jazdy pod bacznym okiem wszystkich uczniów- ekspertów. Dzieci miały możliwość sterowania robotem przy użyciu odpowiednich narzędzi, wykorzystując do tego program bazujący na języku blokowym Scratch. 

   
Wyniki konkursu Matematyka bez Granic

W marcu uczniowie klasy V i VI brali udział w międzynarodowym konkursie Matematyka bez Granic. Mamy już wyniki konkursu. Klasa VI zajęła I miejsce na szczeblu wojewódzkim, natomiast na szczeblu krajowym uczniowie znaleźli się na 28 miejscu. Z kolei uczniowie klasy V zajęli II miejsce na szczeblu wojewódzkim i 37 w kraju. Cieszy nas ten wynik, ponieważ warto podkreślić, że w konkursie brały udział 154 szkoły z kraju i 458 klas.  Uczniom klasy V i VI serdecznie gratulujemy!

Szkolny konkurs wiedzy ekonomicznej

W czwartek, 7 czerwca w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ekonomiczny dla klas V – VI „Mały Ekonomista”. Przez 60 minut uczniowie zmagali się z zadaniami dotyczącymi pojęć ekonomicznych, obliczeń pieniężnych, oprocentowań oszczędności i kredytów, znajomości polskich banknotów, a także innych walut obowiązujących na świecie. A oto zwycięscy. Najlepszymi ekonomistami okazali się: Kamil Fichowski kl. V, Roksana Fijałkowska kl. VI oraz Weronika Kopeć kl. VI. Gratulujemy!

ZapiszZapiszZa


                      
ZapiszZapiszZapisz
Wyniki konkursu z języka polskiego

W kwietniu uczniowie klas IV - VI brali udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Plus z języka polskiego. Miło nam poinformować, że uczeń klasy V Kamil Fichowski uzyskał bardzo dobry wyniki uzyskując maksymalną ilość punktów. Gratulujemy i życzymy powodzenia w losowaniu nagród!

W poniedziałek, 5 czerwca odbył się szkolny konkurs matematyczny „Matematyczne Asy” dla klas IV – VI. Uczniowie zmagali się z zadaniami sprawdzającymi zdobytą wiedzę i umiejętności.

ZapiszZapiszZa         A oto wyniki:         

Matematyczne Asy klasy IV: Jakub Lichwała, Iga Zawora
Matematyczne Asy klasy V: Kinga Wojciechowska, Kamil Fichowski
Matematyczne Asy klasy VI: Roksana Fijałkowska, Jakub Gil, Weronika Kopeć

                    
ZapiszZapiszZapisz
Rozstrzygnięcie konkursu powiatowego
"Bezpiecznie na wsi to podstawa - środki chemiczne to nie zabawa"

  Dzisiaj, tj. 6 czerwca, w naszej szkole gościliśmy p. Sylwię Lolo - Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Pińczowie oraz przedstawiciela tej placówki p. Agatę Materek. Pracownicy KRUS wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu plastycznego „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”.

 I miejsce w konkursie na szczeblu powiatowym zajęła nasza uczennica z klasy V - Oliwia Zachariasz, natomiast uczennica z klasy VI - Roksana Fijałkowska zdobyła wyróżnienie. Konkurs miał na celu promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich, poszerzenie wiedzy z zakresu bhp w rolnictwie, a także rozbudzanie i rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych dzieci.


   

              Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!! 

Certyfikat bezpieczeństwa dla pierwszaków

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy I pod kierunkiem wychowawczyni p. Jolanty Markiewicz brali udział w programie edukacyjnym Klub Bezpiecznego Puchatka”. Jest to program, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów klas podstawowych. W ramach programu nauczyciel otrzymał materiały edukacyjne ze scenariuszami lekcyjnymi, które realizowane były podczas zajęć. Celem programu było przekazanie dzieciom niezbędnej wiedzy o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Po zakończeniu realizacji programu uczniowie klasy I otrzymali certyfikat Klubu Bezpiecznego Puchatka.

Wyjątkowe spotkanie edukacyjne z przedstawicielami Koła Łowieckiego nr 3 Gawron
przy Nadleśnictwie Pińczów

 W dniu 2 czerwca, na terenie Leśnictwa Teresów odbyły się zajęcia z edukacji przyrodniczo- leśnej. Dzięki wsparciu Nadleśnictwu Pińczów oraz Koła Łowieckiego nr 3 "GAWRON" w Pińczowie dzieci mogły utrwalić wiadomości z zakresu wiedzy przyrodniczej dotyczącej świata roślin i zwierząt. Pan myśliwy opowiedział dzieciom o swojej pasji, jaką jest myślistwo. Wiele osób nie wie czym zajmują się myśliwi, że ich praca nie polega tylko na wykonywaniu polowania, ale również na intensywnych pracach wykonywanych w łowisku, a polowania to tylko część pracy myśliwego. W dobie dzisiejszej cywilizacji konieczne jest regulowanie przez człowieka liczebności danego gatunku. Kiedyś taka regulacja była w pewnym sensie naturalna, dzisiaj jest to niemożliwe. Dlatego koła łowieckie, a w szczególności myśliwi utrzymują populację na dobrym poziomie. Są wydzielone pastwiska dla zwierzyny leśnej, myśliwi dokarmiają zwierzęta, prowadzą odstrzały selekcyjne zwierząt słabych, chorych. Na zakończenie dzieci zostały obdarowane prezentami i gadżetami o tematyce przyrodniczej, leśnej i łowieckiej przez przybyłych gości. Spotkanie zakończono przy wspólnym tradycyjnym ognisku i pieczeniu kiełbasek.

 
Ochrona i zachowanie optymalnych warunków siedlisk przyrodniczych
dla populacji jelonka rogacza na terenie Kozubowskiego Parku Krajobrazowego

 1 czerwca, na terenie szkółki leśnej w Michałowie, obiektu Nadleśnictwa Pińczów, uczniowie klas IV-VI naszej szkoły, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych dotyczących ochrony jelonka rogacza – jednego z największych chrząszczy w Polsce. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tym rzadkim owadem, jego budową i ekologią. Poznać środowisko naturalne (siedlisko), w którym żyją te piękne owady. W trakcie zajęć dzieci zobaczyły fragment obszaru Kozubowskiego Parku Krajobrazowego z rezerwatem przyrody „Polana Polichno”, stanowiącym charakterystyczne siedlisko dla tego rzadkiego i cennego chrząszcza. W rezerwacie przyrody, dzieci zobaczyły również całe bogactwo roślin, spotkały wiele gatunków roślin chronionych takich jak m.in: len włochaty, dziewięćsił bezłodygowy, storczyk purpurowy, buławnik wielkokwiatowy czy miodownik melisowaty. Uczniowie przy pomocy prowadzących zajęcia, wykonywały ćwiczenia, obserwacje oraz uczestniczyły w zabawach i quizach o tematyce przyrodniczej. Na zakończenie warsztatów terenowych, uczestnicy za udział w zajęciach, otrzymali na pamiątkę drobne upominki – kubki z wizerunkiem jelonka rogacza, książeczki i długopisy. Dzieci obejrzały również szkółkę leśną, zobaczyły jej specyfikę oraz zostały poczęstowane pysznymi kiełbaskami z ogniska.


Wspaniały Dzień Dziecka

Środa, 31 maja nie był zwyczajnym dniem w naszej szkole. Świętowaliśmy Dzień Dziecka. Z tej okazji Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Rodzice przygotowali dla Uczniów mnóstwo atrakcji. Na placu szkolno - przedszkolnym czekały na nasze dzieci dwa urządzenia zabawowe, na których można było zjeżdżać i skakać do woli. Na boisku szkolnym rozgrywane były różne konkurencje sportowe oraz organizowane gry i zabawy.


   

Po zakończeniu wszystkich rozgrywek i zabaw uczestniczyliśmy we wspólnym grillowaniu, były również słodkości – pączki, czekolady, napoje oraz smaczne owoce.

              Ten szczególny dzień był pełen śmiechu i  zabawy.

Sponsorami Dnia Dziecka w naszej szkole byli: Hurtownia Papierniczo-Chemiczna "BIURMIX" w Pińczowie - p. M. Religa, Hurtownia "KIM" z Buska Zdroju, "Hurt-Detal" M. Galant z Buska Zdroju, Piekarnia "BRONINA" - p. P. Oszywa, Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców "SIELEC" - M. Fucia, Spółdzielnia mleczarska "ARGO" - p. D. Skuza, Burmistrz Gminy Pińczów, Rada Rodziców ZPO w Kozubowie.

                                                                 Zdjęcia

Porcja pozytywnej energii

W bieżącym roku szkolnym kontynuowaliśmy udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Porcja pozytywnej energii”. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez naukę wyboru pożywienia pełnego energii pochodzącej z naturalnych źródeł oraz propagowanie zdrowego stylu życia. W trakcie realizacji programu uczniowie poznali zasady zdrowego odżywiania się oraz aktywnego stylu życia niezbędnego do prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia.

ZapiszZapiszZa
                                                                       
ZapiszZapiszZapisz
Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa”

 Jak co roku uczniowie klasy IV z naszej szkoły przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Był to pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Przygotowywali się do niego na lekcjach techniki, zdobywając odpowiednią wiedzę o przepisach ruchu drogowego, doskonalili również jazdę rowerem. Egzamin przeprowadzili przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Pińczowie asp. Zbigniew Modrzewiecki i asp. Damian Stefaniec. Sprawdzian obejmował dwa etapy – część teoretyczną i praktyczną. Po zakończeniu egzaminujący policjanci w obecności dyrektora szkoły p. Grażyny Wierzby ogłosili, że wszyscy przystępujący do egzaminu uczniowie klasy IV zdali egzamin na kartę rowerową. Zaznaczyli jednak, że posiadanie karty rowerowej nie zwalnia młodego rowerzystę z uwagi i ostrożności na drodze. Znajomość i stosowanie się do zasad ruchu drogowego nie zawsze gwarantuje bezpieczeństwo, bo czasem bywa tak, że tych mogą nie zachowywać i stosować inni uczestnicy ruchu drogowego. Pięknie dziękujemy policjantom Powiatowej Komendy Policji w Pińczowie za przeprowadzenie egzaminu, gratulujemy uczniom i życzymy bezpiecznej jazdy na rowerze z kartą rowerową. 


  
Chrzest na harcerza

W sobotę, 27 maja harcerze z klas starszych przygotowali „chrzest na harcerza”, na którym nowicjusze musieli  wykazywać się wiedzą o harcerstwie i odwagą. Pod kierunkiem podh. Anny Zacharz uczniowie z klasy IV zostali poddani próbom, z którymi dzielnie sobie poradzili. Chrzest odbył się w pięknej scenerii dzięki gościnności rodziców ucznia klasy IV Jakuba Lichwały, którym bardzo dziękujemy za pomoc. Zbiórka przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze. Najważniejsze, że dzieciom dopisywały humory, co widać na załączonych zdjęciach. To był niezapomniany dzień pełen wrażeń.


                                                                                             Zdjęcia
ZapiszZapiszZapisz
NASZYM KOCHANYM RODZICOM

Maj i czerwiec to miesiące, w których obchodzone są rodzinne święta:  26 maja – Dzień Matki, a 23 czerwca – Dzień Ojca. W naszej szkole stało się już tradycją obchodzenie tych rodzinnych świąt.  Z tej właśnie okazji w piątek, 26 maja gościliśmy Rodziców uczniów, którzy w podzięce za trud wychowania, opiekę i miłość zaprezentowali bogaty program artystyczny. Swoim występem uczniowie pragnęli podziękować rodzicom za ich miłość i za to, że zawsze przy nich są w chwilach szczęścia i wtedy, gdy potrzebują ich rodzicielskiej rady. Występy wszystkich młodych artystów były nagradzane  gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystości dzieci złożyły życzenia i odśpiewały „Sto lat” oraz wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Były to chwile pełne wzruszeń i miłości.  Dzień Mamy i Taty przebiegł w miłej i ciepłej atmosferze.

                                                                             Zdjęcia
ZapiszZapiszZapisz
Konkurs plastyczny „Mój bohater strażak”

 25 maja, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie podczas obchodów Dnia Strażaka, w gronie władz samorządowych i rządowych nasi uczniowie: Jakub Wójcik z klasy III oraz Szymon Boksa z kl. "0" odbierali nagrody za zdobycie II miejsca w konkursie plastycznym „Mój bohater strażak”. Prace plastyczne chłopców w znakomity sposób ukazały bohaterstwo strażaków. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na rolę służb publicznych i podejmowanego przez nich ryzyka. Konkurs zorganizowany był przez Państwową Straż Pożarną z Pińczowa i Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. 

 

                 Chłopcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zawody sportowe w czwórboju

We wtorek, 23 maja w Gimnazjum nr 2 w Pińczowie odbyły się zawody w czwórboju lekkoatletycznym. Drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła II miejsce.

Gratulujemy!


ZapiszZapiszZapis
Zawody sportowe w trójboju

W piątek, 19 maja w Gimnazjum nr 2 w Pińczowie odbyły się zawody w trójboju lekkoatletycznym. Drużyna reprezentująca naszą szkołę zajęła II miejsce.

Gratulujemy!


ZapiszZapiszZapis
Kino w naszej szkole

11 maja nasi uczniowie obejrzeli świetny film pt. „Sing”. To muzyczna bajka animowana dla dzieci i dorosłych, wykorzystująca motyw konkursu wokalnego, który ma uratować upadający teatr. Dynamiczny, wielowątkowy scenariusz, atrakcyjnie dobrana muzyka, znane przeboje od klasyki po współczesne przeboje i fantastyczny polski dubbing (Ewa Farna jako Ash, Małgorzata Socha jako Rosita, Katarzyna Sawczuk jako Meena, Marcin Dorociński jako Buster Moon, Małgorzata Walewska jako Nana) to z pewnością atuty tego filmu. Uczniowie obejrzeli także interesujący film dotyczący niebezpiecznych zabaw z prądem, dzięki któremu dowiedzieli się dlaczego nie należy dotykać urządzeń oznaczonych znakiem Nie dotykać! Urządzenie elektryczne, pod jaki numer dzwonić po pomoc w razie problemów z prądem oraz jakie zachowania są bardzo niebezpieczne.


ZapiszZapiszZapis

„Jem drugie śniadanie”  to program edukacyjny skierowany do klas IV – VI, w którym nasi uczniowie wzięli udział.  Celem programu jest  wyrobienie dobrego nawyku jedzenia drugiego śniadania, a także propagowanie idei noszenia ze sobą pudełka ze zdrowym drugim śniadaniem, przekazanie podstawowej wiedzy na temat głównych zasad żywienia w sposób pozwalający uczniom je zapamiętać, podkreślenie ważności regularnego odżywiania się – 5 posiłków dziennie. W ramach zajęć z wychowawcami uczniowie zdobyli  wiedzę w zakresie: zalecanej ilości porcji poszczególnych grup produktów spożywanych w ciągu dnia, wielkości porcji oraz komponowania posiłków. Dzięki udziałowi w programie dzieci wiedzą, że  regularne  spożywanie, a także zwracanie uwagi na to, co konkretnie wchodzi w skład, sprzyja dobrej kondycji psychicznej i fizycznej. Za udział w programie i propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci nasza szkoła otrzymała Certyfikat i tytuł Przyjaciela kampanii.


ZapiszZapiszZapis

W piątek, 28 kwietnia uczniowie z klas IV – VI przystąpili do Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Archimedes Matematyka – Plus.

Uczniowie zmagali się z testem sprawdzającym zdobytą wiedzę. Zadania okazały się bardzo zróżnicowane pod względem poziomu trudności. Wyniki poznamy w czerwcu.


ZapiszZapiszZapis
Kwietniowi Mistrzowie Oszczędzania

W kwietniu Mistrzami Oszczędzania zostali następujący uczniowie: Karolina Puchała z klasy III oraz Igor Zachariasz z klasy I. To właśnie ci uczniowie w minionym miesiącu oszczędzali najsystematyczniej i zgromadzili największą kwotę na swoim koncie SKO. Gratulujemy, a pozostałych zachęcamy do systematycznego oszczędzania.


ZapiszZapiszZapis

W czwartek, 27 kwietnia, uczniowie klasy VI przedstawili w formie inscenizacji swoim młodszym kolegom, co wydarzyło się 3 maja 1791 roku. Młodsi koledzy, którzy nie znają jeszcze dobrze historii naszego kraju, mieli okazję dowiedzieć się, jak ważnym dla Polski, Europy i świata było to wydarzeniem. W XVII wieku państwo polskie przeżywało poważny kryzys. Władza królewska była bardzo słaba, walki wewnętrzne niszczyły kraj, w rzeczywistości rządzili magnaci. Sytuację tę wykorzystywali sąsiedzi Polski. Na szczęście znaleźli się w Polsce ludzie, którzy dostrzegli zło i grożące Polsce niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Byli to Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski oraz wielu innych. To między innymi oni byli twórcami Konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 maja.

Jak na owe czasy była to Konstytucja bardzo postępowa, pierwsza w Europie i druga na świecie. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, na scenę wkroczył orszak królewski złożony z posłów pod przewodnictwem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Na cześć przybyłych odśpiewano pieśń „Witaj majowa jutrzenko”, a król złożył uroczystą przysięgę. Apel był okazją do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem. Była to pięknie przygotowana lekcja historii, inna niż zazwyczaj, lecz bardzo interesująca.

ZapiszZapiszZapis
Współcześni poeci dzieciom – konkurs recytatorski

 27 kwietnia 2017 roku w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Pińczowie odbył się Gminny Konkurs recytatorski pod hasłem „Współcześni poeci dzieciom”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas III szkoły podstawowej. W konkursie wzięło udział 17 uczniów klas III ze Szkół Podstawowych Nr 1 i Nr 2 w Pińczowie, w Brześciu, w Bogucicach, w Młodzawach i Kozubowa. Każdy trzecioklasista zaprezentował utwór poetycki współczesnego poety. Uczniowie z naszej szkoły zdobyli:
I miejsceWiktoria Karpińska
III miejsce Zuzanna Stanek
WyróżnienieMagdalena Szydłowska.

Naszym wspaniałym recytatorom serdecznie gratulujemy
i życzymy dalszych sukcesów!
Zapisz Zapisz

To już kolejny rok, kiedy aktywnie włączamy się  w akcję Sprzątanie Świata. Tym razem do akcji ruszyliśmy 25 kwietnia. Każda klasa miała przydzielony teren do posprzątania. Akcja ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, poszanowanie zasobów naturalnych oraz racjonalnej gospodarki odpadami. To także zachęta do dbania o środowisko.


ZapiszZapiszZapis
Dzień Ziemi

Raz w roku, 22 kwietnia, obchodzimy na świecie Dzień Ziemi. To wspaniała okazja, aby pomyśleć, co każdy z nas może zrobić dla swojej planety, aby była zdrowa, piękna i czysta. W związku z tym 25 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Podczas wygłaszania wierszy i śpiewania piosenek o tematyce ekologicznej uczniowie zachęcali wszystkich do dbania o środowisko naturalne i segregowania śmieci. Po apelu uczniowie z wychowawcami udali się na coroczną akcję Sprzątanie Świata. Obchody Dnia Ziemi pomagają dostrzec piękno naszej planety oraz są okazją do przypomnienia, że jesteśmy odpowiedzialni za stan środowiska, w którym żyjemy.


ZapiszZapiszZapis
Światowy Dzień Książki

Z okazji Światowego Dnia Książki, które obchodzone jest 23 kwietnia wychowawcy  zorganizowali wspólne czytanie w klasach. Uczniowie tego dnia przynieśli swoje ulubione pozycje, rozmawiali także o roli książki i biblioteki w życiu młodego człowieka. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pamiętajcie, że książki są skarbnicą wiedzy i można w nich znaleźć wiele ciekawostek, a najciekawsze książki znajdziecie w naszej bibliotece.


 
ZapiszZapiszZapisz
Superprzedszkolaki 2017, czyli najsympatyczniejsza grupa przedszkolna w powiecie
 
 Drodzy rodzice, pracownicy placówki, uczniowie naszej placówki oraz sympatycy naszego przedszkola, bardzo prosimy o oddanie głosu na naszą grupę przedszkolną. Nasze Przedszkolaki biorą udział w akcji Echa Dnia „Przedszkolaki Zdrowe i Bezpieczne”. Rozpoczęło się głosowanie na najsympatyczniejszą grupę przedszkolną powiatu pińczowskiego ,,Superprzedszkolaki, czyli najsympatyczniejsza grupa w powiecie’’. Głosowanie będzie trwało do 12 maja 2017 roku do godziny 23:59. Zachęcamy do głosowania na naszą grupę przedszkolną. Zwycięzcy otrzymają tytuły „Super-przedszkolaków”, do wygrania są też atrakcyjne nagrody:

1 miejsce - nagroda główna – wycieczka do JuraParku w Bałtowie. Dodatkowo każde dziecko otrzyma zaproszenie do bawialni Czary - Mary w Galerii Korona w Kielcach oraz maskotkę Gustawa Pancernika
2 miejsce - zaproszenie do Ośrodka Sielsko na Wygodzie i bawialni Czary - Mary w Galerii Korona w Kielcach
3 miejsce - zaproszenie do Ośrodka Sielsko na Wygodzie


Głosujemy na trzy sposoby:
  • Głosowanie poprzez sms o treści: dziecipi.9 (koniecznie małe "d" w wyrazie dzieci!!!) pod numer: 71321 (1 sms to 10 głosów, można oddawać nieskończoną ilość dziennie).
  • Głosowanie przez portal FACEBOOK (1 głos mnożony 2 razy = 2 głosy, można oddać dwa dziennie.
Wygrywają grupy z największą liczbą punktów. 

   

Zagłosuj na naszą grupę przedszkolną!
Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”

 Zwycięzcami Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, który odbył się 24 kwietnia 2017 roku w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury zostali:
Wiktoria Karpińska z klasy III – I miejsce
Magdalena Szydłowska z klasy III – II miejsce
Kamila Golczyńska z klasy II – III miejsce
Wyróżnienie zdobyła uczennica klasy III Zuzanna Stanek. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu powiatowego konkursu. Finał odbędzie się 19 maja w Centrum Kultury w Busku Zdroju.

Zapisz
Przerwa świąteczna: 13.04.2017 -18.04.2017
W minionym tygodniu uczniowie klas IV – VI brali udział w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Plus z języka polskiego i historii. Konkursy przeprowadzane są w formie testów jednokrotnego wyboru. Tegoroczne zadania okazały się bardzo ciekawe, ale i zróżnicowane. Miłośnicy języka polskiego i historii dzielnie radzili sobie z konkursowymi pułapkami. Wyniki obu konkursów poznamy na przełomie maja i czerwca.
Marcowi Mistrzowie Oszczędzania

W marcu Mistrzami Oszczędzania zostali następujący uczniowie: Konrad Chacaga - kl. III, Karol Juszczyk - kl. IV, Igor Zachariasz - kl. I. Uczniowie ci w minionym miesiącu oszczędzali najsystematyczniej i zgromadzili największą kwotę na swoim koncie SKO. Gratulujemy, a pozostałych zachęcamy do systematycznego oszczędzania.


ZapiszZapiszZapis
Pisanki, kraszanki, jajka malowane… 

  Nierozerwalnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka. Pięknie zdobione jaja od wieków zdobią polskie stoły podczas świąt wielkanocnych. Były one uważne za symbol początku i źródła życia, znak zmartwychwstania. Wprawdzie przez lata sposoby barwienia i dekorowania pisanek zmieniły się, ale tradycja pozostała. Aby podtrzymać zanikający zwyczaj własnoręcznego zdobienia pisanek Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs pt. "Pisanki, kraszanki, jaja malowane”. Jego celem było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi oraz popularyzacja rękodzieła wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Pisanki malowane, naklejane, wycinane, obszywane – prawdziwe cuda. Te niezwykłe prace należało obejrzeć z bliska, aby docenić różnorodność technik, pomysły i sposób ich wykonania. Przy wyborze zwycięskich pisanek brano pod uwagę: ogólne wrażenie artystyczne, oryginalność pomysłu, walory plastyczne oraz wkład pracy. Po długich i ciężkich naradach, jury wskazało najpiękniejsze pisanki i ich twórców w dwóch kategoriach.
Kategoria I: kl. I – III 
I miejsce: Martyna Szafrańska kl. III
II miejsce: Antosia Zając kl. I, Oskar Gil kl. II
III miejsce: Sylwia Biesaga kl. II, Joanna Pytel kl. I
Kategoria II: kl. IV – VI 
I miejsce: Roksana Fijałkowska kl. VI
II miejsce: Klaudia Niedziela kl. V
III miejsce: Oliwia Zachariasz kl. V
Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło w dniu 11 kwietnia i w tym samym dniu nasi uczniowie odbierali również nagrody za zwycięstwo. Nagrodzonym gratulujemy wspaniałych sukcesów, a pozostałych zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.  
Zapisz


W minionym tygodniu uczniowie klas IV – VI brali udział w Ogólnopolskich Konkursach Przedmiotowych EDI z języka polskiego i  historii.  Konkursy przeprowadzane są w formie testów jednokrotnego wyboru. Każdy test  to 30 pytań z czterema wariantami odpowiedzi. Pytania zawarte w testach mają zróżnicowany stopień trudności, co pozwala sprawdzić wiedzę każdemu uczniowi. Wyniki obu konkursów poznamy na przełomie maja i czerwca.
Pokaz instrumentów muzycznych

  6 kwietnia 2017r. uczniów naszej szkoły odwiedził Pan Roman Brochocki – poeta, muzyk, satyryk, człowiek orkiestra, autor tekstów swoich piosenek. Pochodzi z województwa rzeszowskiego, z Rudnika nad Sanem. Od ponad 20 już lat jeździ ze swoim programem artystyczno-poetyckim po całym kraju, odwiedzając wiele szkół. Jest jednym z niewielu, którzy odwiedzili tyle szkół w Polsce z własnym programem dydaktyczno-wychowawczym (piosenki i wiersze satyryczne), o życiu szkoły. Pan Roman bardzo szybko nawiązał kontakt z widownią. W ciekawy sposób, z przymrużeniem oka ukazał życie szkoły. W przygotowanym programie muzycznym zaprezentował własną kolekcję starodawnych i obecnie używanych instrumentów muzycznych. Uczniowie mieli okazję poznać historię, budowę i brzmienie akordeonu, bałałajki, banja, fletni Pana, miniaturowej harmonijki ustnej, ligawki, sazu, okaryny i trąbki. Wszyscy świetnie bawili się przy utworach muzycznych z wykorzystaniem tych instrumentów i często nagradzali poczynania artysty brawami. Była to bardzo ciekawa lekcja muzyki. 
Powiatowy Konkurs Plastyczny „Miej wpływ na to czym oddychasz” 

  „31 marca 2017r. w Hali Widowiskowo- Sportowej POKSTiR w Pińczowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród za rozstrzygnięty powiatowy konkurs plastyczny ,,Miej wpływ na to czym oddychasz”. Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Pińczowie. Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży tematyki ochrony powietrza. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 0-VI i polegał na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką w formacie A3 lub A2. Na ponad 100 nadesłanych prac plastycznych, praca Adama Grabiwody, ucznia klasy III naszej szkoły zajęła II miejsce w I kategorii wiekowej – dzieci od 6 do 9 lat. Laureat otrzymał z rąk Starosty Powiatu Pińczowskiego Pana Zbigniewa Kierkowskiego gratulacje, dyplom i nagrody rzeczowe. Na zakończenie uroczystości dla wszystkich biorących udział w spotkaniu został przygotowany słodki poczęstunek. Serdecznie gratulujemy! 
Zapisz
Międzynarodowy Konkurs Ekonomiczny - wycieczka do Warszawy

Jak już wspominaliśmy, wszyscy uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Ekonomicznego brali udział w wycieczce do Warszawy, która odbyła się 29 marca. Program wycieczki był bardzo bogaty. W trakcie całodziennego zwiedzania uczestnicy zobaczyli m.in. Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie, Ambasadę Rumunii, Starówkę, Wilanów. Nasi reprezentanci: Roksana i Kamil byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i chętnie podzielili się swoimi wrażeniami z koleżankami i kolegami w szkole. 
ZapiszZapiszZapisz
Międzynarodowy Konkurs Ekonomiczny

„Sztuka ekonomii, ekonomia sztuki” – to nazwa projektu realizowanego w pińczowskim Gimnazjum numer 2, w ramach którego we wtorek, 28 marca odbył się Międzynarodowy Konkurs Wiedzy Ekonomicznej. W konkursie udział wzięli uczniowie z czterech zagranicznych miast: Ploiesti (Rumunia), Sincan (Turcja), Talsi (Łotwa) i Turi (Włochy) oraz uczniowie z okolicznych szkół gimnazjalnych i podstawowych, którzy  rywalizowali, wykazując się znajomością zagadnień ekonomicznych i matematycznych w języku angielskim. Naszą szkołę reprezentowała Roksana Fijałkowska z klasy VI oraz Kamil Fichowski z klasy V. Tego dnia w Gimnazjum nr 2 zorganizowano także Dzień Polski – pińczowscy uczniowie zaprezentowali tradycyjnego poloneza, w przepięknych strojach. Nie zabrakło także występów zagranicznych gości. Nasi reprezentanci nie zajęli czołowych miejsc, ale w nagrodę brali udział następnego dnia w wycieczce do Warszawy.
Zapisz Zapisz Za
Spotkanie przedszkolaków z pielęgniarką

W ramach realizacji programu edukacyjnego przez przedszkolaków „Porcja pozytywnej energii” odbyło się spotkanie z pielęgniarką szkolną p. Jolanta Torchałą. Pani pielęgniarka przygotowała dla dzieci pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie i opowiedziała na czym polega jej praca. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się , w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Pani Jola  wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Przedszkolaki  serdecznie podziękowały pani pielęgniarce  za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim za cierpliwość i dobre rady.
Zapisz Zapisz Za
Nauka programowania z użyciem robotów

 28 marca w ramach pilotażowego programu poprzedzającego wprowadzenie programowania do szkół podstawowych i realizacji projektu „Akademia Młodych Informatyków” w naszej szkole odbyły się warsztaty programowania robotów Ozobot. Uczniowie programowali Ozoboty przy pomocy komputera posługując się specjalną aplikacją. Tworzyli z bloczków programu kod, a następnie przykładali roboty do ekranu monitora. Po załadowaniu poleceń roboty wykonywały na ławce niewiarygodne tańce, a do tego emitowały niezwykłe kolory. Sterowanie robotami i kodowanie bardzo podobało się dzieciom.

  Zapisz Zapisz Zapisz
Obchody 154. rocznicy bitwy pod Grochowiskami

W sobotę, 25 marca odbyły się uroczystości upamiętniające 154. rocznicę bitwy pod Grochowiskami – potyczki, która była jedną z najkrwawszych powstania styczniowego 1863 roku. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od rajdu pieszego, który corocznie organizowany jest w ramach obchodów. Rajd wystartował tuż po  godzinie 9:00 z pod pomnika Adolfa Dygasińskiego. Jak w latach poprzednich, udział w nim wzięła również grupa uczniów naszej szkoły z opiekunami: p. Anną Zacharz i p. Marcinem Strączkiem.  Po prawie trzech godzinach marszu uczestnicy rajdu dotarli na Grochowiska, gdzie czekała na nich gorąca kiełbasa oraz żołnierska grochówka. Punktem kulminacyjnym obchodów rocznicowych była inscenizacja bitwy. Historyczne widowisko oglądało setki przybyłych widzów, którzy po bitwie mogli robić sobie zdjęcia z uczestnikami inscenizacji, a także dokładnie przyjrzeć się broni oraz strojom używanym przez powstańców. Uczestnicy rajdu zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.

                                                                  ZDJĘCIA
Zapisz Zapisz Zapisz
Żegnaj Zimo, Witaj Wiosno!

 21 marca skończyła się astronomiczna zima i rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Jak co roku, zgodnie z tradycją nasi uczniowie pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Z przygotowaną Marzanną udaliśmy się nad strumyk, gdzie z wielką radością utopiliśmy kukłę, aby zima odeszła i już nie wracała. Z uśmiechem na buziach powitaliśmy najpiękniejszą porę roku - WIOSNĘ.

   


Zapisz Zapisz Zapisz
„Bezpieczny Pieszy, Pierwsza Pomoc Przedmedyczna”

 16 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Pińczowie odbyła się IV edycja konkursu „Bezpieczny Pieszy, Pierwsza Pomoc Przedmedyczna”. Organizacji zawodów wspólnie podjęli się: Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, Komenda Powiatowa Policji w Pińczowie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum nr 2 w Pińczowie. Głównym założeniem zmagań, w których biorą uczniowie klas III szkół podstawowych jest propagowanie bezpieczeństwa na drogach wśród ich najmłodszych użytkowników. Zawodnicy muszą znać doskonale nie tylko przepisy ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, ale także umieć udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Ocenie podlegają również przygotowane wcześniej prace plastyczne poświęcone zagadnieniu bezpieczeństwa na drodze i pierwszej pomocy przedmedycznej. W zmaganiach konkursowych I miejsce zajęła drużyna naszej szkoły, kolejne miejsca drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie i Szkoły Podstawowej w Gackach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie III klasy: Magdalena Szydłowska, Konrad Chacaga i Wiktor Kopeć. Dzieci wykazały się dużą znajomością wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w domu, szkole, na wakacjach, na drodze oraz umiejętnością udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku drogowego, omdlenia, krwotoku, oparzenia, skaleczenia, ukąszenia. Znają zasady zachowania się, gdy poszkodowany jest przytomny i nieprzytomny.
„Młodzież Zapobiega Pożarom” – eliminacje gminne

 W środę, 15 marca w Gimnazjum nr 2 w Pińczowie odbyły się gminne eliminacje XXXX Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej ma na celu popularyzowanie wiedzy i przepisów pożarniczych oraz kształtowanie świadomości młodych ludzi w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa i ekologii.
Wśród finalistów znalazł się nasz kolega z kl. V Kamil Fichowski, który zajął III miejsce.
GRATULUJEMY!
Spektakl Teatru Kurtyna

15 marca po raz kolejny odwiedzili nas aktorzy Teatru Kurtyna z Krakowa z przedstawieniem „Kto, jak nie ja”. Spektakl opowiada o pewnej uczennicy szkoły podstawowej o imieniu Tosia. Dziewczynka została przyłapana na paleniu papierosów na boisku szkolnym. Ponadto ma zaległości w szkole, ponieważ często wagaruje. Wychowawczyni informuje o tym wszystkim mamę Tosi podczas rozmowy telefonicznej. Dziewczynka oczywiście kłamie i wszystkiemu zaprzecza. Na skutek tej całej sytuacji mama bohaterki spektaklu trafia do szpitala z podejrzeniem zawału serca. To ogromy cios dla Tośki. Zostaje sama. Jej tata wyjechał w celach zarobkowych za granicę. Z pomocą przychodzi jej jednak pewna koleżanka Ada.  Spektakl „Kto, jak nie ja” porusza bardzo ważne i ciągle aktualne problemy. Uczy, że zawsze trzeba być sobą i umieć powiedzieć „nie” każdemu, kto namawia nas do złego, nawet najbliższemu przyjacielowi. Zawsze musimy brać odpowiedzialność za wybory i decyzje, które podjęliśmy. Uczniowie w skupieniu obejrzeli spektakl. Aktorzy mieli świetny kontakt z dziećmi, które swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami mogły podzielić się z wychowawcami w klasach.
Zapisz Zapisz Zapisz
III Konkurs Piosenki Dzieci i Młodzieży "Otwarta Scena"

 W sobotę, 11 marca nasze uczennice: Zuzanna Stanek, Magdalena Szydłowska z klasy III oraz Klaudia Niedziela z klasy V wzięły udział w III Konkursie Wokalnym „Otwarta Scena”, który odbył się w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Patronat honorowy nad konkursem sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów a sponsorem imprezy była Dolina Nidy Sp. z o.o. Konkurs skierowany był do wokalnie uzdolnionych młodych ludzi. Celem konkursu była możliwość wypromowania swoich umiejętności wokalnych, propagowanie kultury muzycznej wśród dzieci i młodzieży, inspirowanie do rozwijania własnej twórczości muzycznej i estradowej, wyłonienie młodych talentów, a także udział w dużym przedsięwzięciu muzycznym przed szerszą publicznością dla młodych artystów. W konkursie tym, wzięło udział ponad 50 uczestników z całego województwa. Jury konkursu oceniało: dobór repertuaru, muzykalność, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. Nasze dziewczyny nie zdobyły czołowych miejsc, ale pięknie zaprezentowały się na scenie tego konkursu. Gratulujemy młodym artystkom przede wszystkim odwagi i życzymy wytrwałości w realizowaniu swoich wokalnych pasji!
                      
Zapisz Zapisz


W czwartek, 9 marca uczniowie klasy V i VI wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Matematyka bez Granic”. Konkurs organizowany jest w Europie od ponad dwudziestu lat, a jego inicjatorami byli matematycy francuscy, którzy przy wsparciu Akademii w Strasburgu, zorganizowali w roku szkolnym 1989/1990 pierwszą edycję. W ostatnich latach brała w nim udział młodzież z ponad 40 krajów, w tym uczniowie z krajów Unii Europejskiej,  a także z USA, Meksyku i Kanady. W Polsce konkurs zagościł w 2000 roku, a patronat nad  nim objęło Polskie Towarzystwo Matematyczne. Organizację powierzono Zielonogórskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Matematycznego z siedzibą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Przed etapem finałowym, uczniowie brali udział w etapie wstępnym mającym na celu przygotowanie ich do konkursu. Na etapie finałowym w zależności od kategorii wiekowej uczniowie mieli do rozwiązania 8 –  9 zadań, z czego pierwsze zadanie podane było  w języku angielskim.  Należało  przetłumaczyć treść zadania i zapisać rozwiązanie w języku obcym.
Celem konkursu „Mathématiques sans frontieres” (Matematyka bez Granic) jest przede wszystkim zwiększenie zainteresowania matematyką  poprzez pokazanie jej zastosowań w życiu codziennym. Konkurs pozwala na wykorzystanie własnej inicjatywy w rozwiązywaniu zadań oraz na rozwijaniu  kreatywności uczniów. Ponadto wyrabia umiejętność pracy w zespole i zachęca do nauki języków obcych. Daje on również możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz porównanie jej z wiedzą swoich rówieśników z Europy oraz zachęca do pokonywania barier językowych w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami z krajów Unii Europejskiej.

Zapisz Zapisz Zapisz
Wybory Miss Szkoły

 W dniu 8 marca z okazji Dnia Kobiet, męska część personelu szkoły umiliła nam czas organizując w naszej szkole wybory Miss Szkoły. Kandydatki wystąpiły w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI. Uczestniczki zaprezentowały się w kilku konkurencjach a oceniane były przez zgromadzoną publiczność oraz Jury w składzie: p. Jolanta Markiewicz, p. Agnieszka Prucnal oraz p. Marcin Błach. Wszystkie kandydatki zaprezentowały bardzo wyrównany poziom i zostały nagrodzone gromkimi brawami, pamiątkowymi dyplomami oraz szarfami.

 

A oto wyniki:
MISS TAŃCA
Magdalena Szydłowska - klasa III
Julia Tytko – klasa V
MISS GRACJI
Aleksandra Witkoś – klasa III
Roksana Fijałkowska - klasa VI
MISS SPORTU
Klaudia Niedziela – klasa V
MISS SZKOŁY
Wiktoria Karpińska - klasa III
Roksana Fijałkowska – klasa VI
VICE MISS SZKOŁY
Zuzanna Stanek – klasa III
Kinga Wojciechowska – klasa V  
Zapisz Zapisz Zapisz
Naukowa epidemia, czary mary i alchemia z grupą Zaelektryzowani

W poniedziałek, 6 marca przedszkolaki oraz uczniowie klas I – VI brali udział w niecodziennej lekcji przyrody zaprezentowanej przez grupę Zaelektryzowani z Lublina. Grupa ta specjalizuje się w propagowaniu atrakcyjnej edukacji poprzez przedstawienie interaktywnych spektakli, których celem jest przemycenie treści przyrodniczych w scenariuszu. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali prezentowane doświadczenia np. : lewitujące piłki, gwałtowany zapłon siedmiotlenku manganu, palący się stolik, zabawy z CO2 i z helem. Największą atrakcją dla uczniów był fakt, że mogli brać czynny udział w prezentowanych doświadczeniach. Przedstawienie dostarczyło wszystkich niezapomnianych przeżyć i emocji. Dzieci bardzo żałowały, że taka lekcji trwała tylko 45 minut.

 

Zapisz Zapisz Zapisz
„Spektakl teatralny pt: "Czarodziejskie Jabłko"

 W dniu 27 lutego 2017 roku uczniowie klas 0 – III, udali się do PSCK na spektakl teatralny „Czarodziejskie Jabłko” w wykonaniu Warszawskiego Teatru Edukacyjnego im. Henryka Sienkiewicza. Spektakl ten okazał się ,,strzałem w dziesiątkę”, ponieważ dzieci z ogromnym zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem oglądały i aktywnie uczestniczyły w interaktywnym przedstawieniu. ,,Czarodziejskie Jabłko” to bajka o pracowitości i lenistwie, mądrości i wynikającej z lenistwa niewiedzy, o radości i szczęściu oraz o tym, że dobro zawsze zwycięża nad złem. Przedstawienie teatralne było niezwykle barwne i pouczające. Bardzo ciekawa aranżacja, oświetlenie i nagłośnienie oraz świetna gra aktorska przeniosły naszych uczniów w świat magii i bajki. Dzieci ani chwili się nie nudziły a dorośli bawili się jak dzieci.
Mistrzowie oszczędzania
 
Drodzy SKO-wicze! Prezentujemy kolejnych zwycięzców w szkolnym konkursie SKO. Tym razem Mistrzami oszczędzania zostali:


Kamila Malęga z kl. I i Magda Szydłowska z kl. III


 Igor Zachariasz oraz Michał Zachariasz z klasy I

Gratulujemy systematyczności w oszczędzaniu i zapraszamy do wpłat na SKO. Nagrody czekają!
Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz
„Po nitce do kłębka, w labiryncie mitologii greckiej”

 W dniu 27 lutego w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury, uczniowie klas IV-VI mieli możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego pt.: „Po nitce do kłębka, w labiryncie mitologii greckiej”. Sztuka ukazała przeogromny świat mitów greckich oglądany oczami, najbardziej ruchliwego z bogów, Hermesa. Skrzydlaty posłaniec, łącznik pomiędzy światem boskim i ludzkim, dzięki darowanym przez Zeusa umiejętnościom rozładowuje największe spory. Oczami Hermesa uczniowie oglądali narodziny Ateny, sąd Parysa i wojnę trojańską. Razem z nim w labiryncie poznali jego budowniczych Dedala i Ikara, widzieli zmagania Tezeusza z Minotaurem. Dzięki wędrówkom po mitach greckich uczniowie poznali zwroty, które przeszły do języka współczesnego. „Róg obfitości”, „Syzyfowe prace”, „Pięta Achillesa”, „Puszka Pandory”, „Znicz olimpijski”, „Maraton”, „Koń trojański”, „Strzała Amora”, „Stajnia Augiasza” i wiele innych, które wzbogacają nasz język literacki, jak też potoczny. Razem z uśmiechniętym i dowcipnym Hermesem wędrowaliśmy po świecie mitów Starożytnych Greków. Kostiumy, dekoracja, duża dawka humoru i wpadające w ucho piosenki, były gwarancją dobrej zabawy.
Zapisz

W związku z trwającą kampanią informacyjną popularyzującą funkcjonowanie numeru alarmowego 112 nasi uczniowie zostali zapoznani z materiałami edukacyjnymi dot. numerów alarmowych. Celem kampanii jest podniesienie świadomości społecznej w przedmiotowym zakresie, w szczególności wśród dzieci i młodzieży, a także ograniczenie skali negatywnych zachowań obejmujących fałszywe i bezzasadne zgłoszenia, które skutecznie blokują numer alarmowy i uniemożliwiają szybkie dodzwonienie się osobie realnie potrzebującej pomocy. Uczniowie przypomnieli sobie, jak prawidłowo wzywać pomoc, omówiona została również procedura rozmowy z operatorem. Zwrócono także uwagę na zagrożenia, które niesie ze sobą niewłaściwe lub lekkomyślne korzystanie z numeru 112. Mamy nadzieję, że zajęcia przyczynią się do właściwego i przemyślanego korzystania z numerów alarmowych przez naszych uczniów, jeżeli zajdzie taka potrzeba.


Przedszkolaki w Akademii Aquafresh

Akademia Aquafresh to największy w Polsce program profilaktyki higieny jamy ustnej realizowany w przedszkolach. Problem próchnicy jest bardzo poważny, dlatego nasze przedszkolaki przystąpiły do V edycji ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków. Dzięki otrzymanym materiałom w naszym przedszkolu realizowane są zajęcia edukacyjnie na podstawie scenariuszy zajęć i materiałów multimedialnych, w których bohaterowie programu „Pastusie” i „Barney” uczą dzieci jak prawidłowo dbać o ząbki oraz jak walczyć z niedobrym „robaczkiem – próchniaczkiem”. Akademia Aquafresh zyskała uznanie poważanych instytucji takich jak: Polskie Towarzystwo Lekarskie czy Instytut Matki i Dziecka, które objęły wszystkie działania Patronatem Honorowym.


Walentynki w naszej szkole
 
  Dzień św. Walentego, to prawdziwa okazja do wyrażania swoich uczuć, osobom bliskim i lubianym. Już po feriach Samorząd Uczniowski zbierał walentynkowe życzenia. Poczta Walentynowa, jak zawsze cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród uczniów.
14 lutego uczniowie razem z wychowawcami, zjawili się na uroczystym apelu, podczas którego wręczano kartki, listy oraz podarunki. Walentynki dostarczyły całej społeczności uczniowskiej wiele emocji i radości.

Ten dzień zapadnie w pamięci każdego z nas.
Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz Zapisz
Dzień Bezpiecznego Internetu 2017
 
  Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundację Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerem DBI 2017 jest Facebook. Tegoroczne wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, Minister Cyfryzacji Annę Streżyńską, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.
Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze” przypadł w tym roku 7 lutego. W tym czasie w naszym województwie trwały ferie zimowe, dlatego w naszej szkole Dni Bezpiecznego Internetu obchodzimy w dniach od 13 do 17 lutego. W tych dniach podjęte zostaną następujące działania:
– sesja plakatowa,
– cykl pogadanek na temat bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych, praw i obowiązków panujących w sieci oraz realizacja działań pod hasłem "Razem zmieniamy Internet na lepsze",
– zajęcia dla przedszkolaków w serwisie dla dzieci "Necio" wprowadzające w świat bezpiecznego internetu,
– zajęcia dla klas I – III w oparciu o scenariusz i kreskówki „Owce w sieci”,
 – zajęcia dla klas IV – V w oparciu o multimedialny program edukacyjny „3..2..1.. Internet”, „Zuźka i Tunio poznają Internet”,
– zajęcia dla klas VI w oparciu o scenariusz i film „Gdzie jest Mimi”,
– promowanie witryn internetowych poświęconych ww. problematyce, zapoznanie uczniów z adresami bezpiecznych stron i zachęcanie do ich odwiedzania (www.dzieckowsieci.pl, www.sieciaki.pl),
– umieszczenie na stronie internetowej szkoły informacji na temat obchodów DBI.

Ciekawe i przydatne strony internetowe poświęcone bezpieczeństwu w Internecie. Warto tam zaglądać! 
Lekcja: Zasady bezpieczeństwa w Internecie
Quiz z zakresu bezpieczeństwa w sieci
„Bezpieczny Internet”– quiz
"Bezpieczna" krzyżówka
Czy jesteś rozważny serfując w Internecie?
Porady dla rodziców:  Kontrola rodzicielska - iOS Kontrola rodzicielska - Windows 7Spotkanie profilaktyczno- edukacyjne z policjantami
 
  Zbliżający się okres ferii zimowych to przede wszystkim czas wypoczynku i zabawy. Dbając o bezpieczeństwo uczniów w szkole, jak i w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w dniu 23 stycznia odbyło się spotkanie z policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Pińczowie nt. "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych". Funkcjonariusze policji przybliżyli uczniom najważniejsze reguły, jakimi powinni kierować się podczas ferii, zarówno w kontaktach z osobami obcymi, jak i również podczas zimowych zabaw na śniegu czy lodzie. Policjanci przypomnieli również o zasadach bezpieczeństwa w Internecie, poruszania się po drodze oraz udzielania pierwszej pomocy. Ponadto omówili zalety używania i stosowania elementów odblaskowych w ruchu drogowym. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w pogadance, wykazali się dużą wiedzą na temat prawidłowych zachowań w sytuacjach różnych zagrożeń. Teraz jesteśmy pewni, że ferie zimowe upłyną zdrowo i bezpiecznie.
Uczestniczymy w zajęciach "Udzielamy pierwszej pomocy"
 
  Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w programie „Ratujemy i uczymy ratować” prowadzonego przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szkolenie przeprowadzono w klasach I-III. Podczas zajęć uczniowie z poszczególnych klas w formie zabawy uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobom, potrzebującym pomocy. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację WOŚP typu: filmy instruktażowe, podręczniki do nauki pierwszej pomocy, manekiny, tekturowe telefony komórkowe.
W czasie zajęć poruszano następujące tematy:
1. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy.
2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.
3. Oddech.
4. Pozycja boczna ustalona.
5. Oddechy ratownicze.
6. Uciskanie klatki piersiowej.
7. Łańcuch Przeżycia.
 W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki powyższym zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. 
 
Program edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie proszę” dla klas I - III
 
 Jak co roku, uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej przystąpili do programu edukacji antytytoniowej pod tytułem „Nie pal przy mnie, proszę". Jest to edukacja z zakresu profilaktyki antytytoniowej adresowana do dzieci i młodzieży, inicjowana przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z resortem edukacji. Program proponuje realizację zajęć metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dzieci. W programie zawarte są uporządkowane treści dotyczące zdrowia (dostosowane do poziomu percepcji dzieci). Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.
Cele szczegółowe programu:
- Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia
- Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie
- Uświadomienie dzieciom, że palenie jest szkodliwe dla zdrowia
- Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem
- Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą
 Mamy nadzieję, że udział dzieci w programie przyczyni się do wzmacniania asertywnych postaw związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w szeroko pojętej profilaktyce, w tym także profilaktyce antytytoniowej. Koordynatorem programu „Nie pal przy mnie, proszę" w roku szkolnym 2016/2017 jest pani Maria Latocha.

W niedzielę, 15 stycznia po raz 25. w całej Polsce oraz w różnych zakątkach świata zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To charytatywna impreza, która dzięki sercom tysięcy wolontariuszy, wspomaga rokrocznie potrzebujących i chorych. W tym roku głównym celem WOŚP jest ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. Już po raz kolejny Wielka Orkiestra zagrała przy współudziale członków Szkolnego Koła PCK. Wszystkim, którzy dorzucili swój grosik do puszek WOŚP składamy ogromne podziękowania. 

Szkolne koło PCK tuż przed świętami przyłączyło się do akcji charytatywnej „PLUSZOWY MIŚ”. Jest to wieloletnia akcja Redakcji „Echa Dnia”, która  zbiera zabawki oraz przybory szkolne i przekazuje potrzebującym dzieciom. W tym roku zebrane dary trafiły do chorych dzieci leżących na szpitalnych oddziałach, podopiecznych ośrodków wychowawczych, rodzinnych domów dziecka, maluszków z Domu Samotnej Matki i Dziecka w Kielcach. Przez kilka dni nasi uczniowie przynosili do szkoły książki, maskotki, a także przybory szkolne, które przekazaliśmy Redakcji „Echa Dnia”. Opiekun Szkolnego Koła PCK składa ogromne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w tę piękną akcję.

 

Po raz kolejny przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji Góra Grosza. To już XVII edycja. Akcja organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych oraz rodzin zastępczych. Akcja w naszej szkole trwała w dniach 28 listopada – 9 grudnia, a nad prawidłowym jej przebiegiem czuwał zarząd Szkolnego Koła PCK. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w akcję!

Pomagamy zwierzętom

Zbliżająca się zima jest trudną do przetrwania porą roku dla ptaków i zwierząt leśnych. W czasie mroźnych dni trudno jest im znaleźć pożywienie, dlatego powinno się je dokarmiać. W poniedziałek, 12 grudnia uczniowie zaprezentowali apel poświęcony akcji „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”. Poprzez wiersze, piosenki i swoją postawę, przeprowadzili ważną „lekcję” mającą na celu zrozumienie potrzeby opiekowania się ptakami i zwierzętami ze względu na trudne warunki bytowania.

Spektakl teatralny

W piątek, 9 grudnia przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III obejrzeli w Buskim Centrum Kultury  spektakl teatralny  pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Przygody dzielnego doktora Dolittle, na motywach powieści Hugha Lofting'a , zostały przedstawione w niezwykle interesujący sposób. Potrafiły poruszyć nie tylko najmłodszych widzów, ale również zyskały aprobatę wśród dorosłej publiczności. Świetnie przygotowana scenografia, rekwizyty oraz oprawa plastyczna na wysokim poziomie, zaskakujące momenty i zwroty akcji – to wszystko spowodowało, że dzieci podziwiały przedstawienie jak zaczarowani. Zdecydowanie świat doktora Dolittle i jego zwierząt na długo pozostanie w pamięci uczniów. 

ZAGŁOSUJ NA KLASĘ I

Informujemy, że uczniowie klasy I biorą udział w plebiscycie na „Najsympatyczniejszą klasę I w powiecie”. Plebiscyt organizowany jest przez redakcję Echa Dnia w ramach akcji „Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie do szkoły”. Głosowanie trwa od 1 do 28 grudnia 2016 roku do godziny 24:00.

Pierwszaki walczą o następujące miejsca:

I miejsce –  nagroda główna  –  wycieczka do JuraParku w  Bałtowie

II  miejsce – zaproszenie do Galerii Korona w Kielcach z atrakcjami

III miejsce –  wejściówki do Alei Miniatur w Krajnie

Trzy sposoby głosowania:

1) SMS  o treści: swietpi.3 (koniecznie małe „s” w wyrazie swietpi) pod numer: 71321 (1 sms to 10 głosów, można oddawać nieskończoną ilość dziennie)

2) Głosowanie przez portal FACEBOOK (1 głos mnożony 2 razy = 2 głosy, można oddać dwa dziennie)

3) Głosowanie tradycyjne przez portal www.plebiscyty.echodnia.eu (1 głos)

Laureatami zostaną klasy, które zdobedą najwięcej głosów


                                             GŁOSUJ

I miejsce w zawodach sportowych

Dziś, 8 grudnia na hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Pińczowie rozegrany został Gminny Turniej Mikołajkowy w dwa ognie usportowione. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Julia Tytko, Kinga Wojciechowska, Hubert Bałaga, Kamil Fichowski, Jakub Suchecki, Kacper Chwaliński, Bartosz Zelek, która zajęła I miejsce. Gratulujemy! 

Nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w ramach projektu upowszechniania Europejskiego Portfolio Językowego, dzięki czemu uczniowie otrzymali bezpłatne egzemplarze portfolio. „Europejskie Portfolio Językowe” jest indywidualnym zapisem procesu uczenia się, który umożliwia uczniowi zaprezentowanie umiejętności językowych i doświadczeń interkulturowych. Portfolio adresowane jest do dzieci szkół podstawowych. Jego celem jest wspieranie ucznia w zdobywaniu kompetencji różnojęzycznej oraz kształcenie refleksji na temat procesu uczenia się języków. „Europejskie Portfolio Językowe” obejmuje poziomy biegłości językowej od A1 do B1 i dotyczy doświadczeń oraz umiejętności zarówno językowych, jak i interkulturowych dziecka we wszystkich znanych mu językach. Wykazy umiejętności w obrębie każdego poziomu są dostosowane do możliwości i potrzeb dziecka w młodszym wieku szkolnym. Portfolio pomaga w uświadomieniu uczniowi jego roli w osiąganiu postępów w nauce, co wzmacnia wewnętrzną motywację do uczenia się języka obcego. 

Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie w klasie I

Uczniowie klasy I w ramach udziału w programie Akademia Bezpiecznego Puchatka wzięli udział w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie. Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa to pierwsza w Polsce inicjatywa sprawdzająca na tak ogromną skalę wiedzę maluchów w zakresie bezpieczeństwa. Test realizowany jest w ramach VIII edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”, organizowanego przez firmę Maspex, we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcja uzyskała patronat honorowy Komendanta Głównego Policji oraz  Kuratoriów Oświaty w Polsce. W ramach Testu, dzieci odpowiedziały na 15 pytań dotyczących bezpieczeństwa, udostępnionych online na stronie internetowej programu. Głównym celem Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie jest podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy, dotyczącej bezpieczeństwa w każdej sytuacji, z jaką maluch może się spotkać. Należy przyznać, że uczniowie klasy I świetnie sobie poradzili ze wszystkimi pytaniami i uzyskali pozytywny wynik. Gratulujemy zdobytej wiedzy nt. bezpieczeństwa.

Listopadowy Mistrz Oszczędzania 

W listopadzie Mistrzem Oszczędzania został uczeń klasy I - Igor Zachariasz.

Igor w minionym miesiącu oszczędzał najsystematyczniej i zgromadził największą kwotę na swoim koncie SKO. Gratulujemy, a pozostałych zachęcamy do oszczędzania.

  

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Dziś, 25 listopada pluszowe misie opanowały przedszkole ponieważ nasi najmłodsi uczniowie uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, a także bawiły się przy piosenkach. W tym dniu pani wychowawczyni przygotowała w przedszkolu wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce. Ten dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy.

IV Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego

W czwartek, 24 listopada uczniowie z klas V – VI przystąpili do etapu szkolnego IV Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego, którego  celem jest wspieranie i rozwijanie uzdolnień, zainteresowań uczniów w zakresie nauki języka angielskiego, pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim, kształtowanie świadomości językowej oraz tolerancji i otwartości dla innej kultury. Etap szkolny trwał 60 minut. Organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Kielcach. 

I Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

W środę, 23 listopada uczniowie z klas V – VI przystąpili do etapu szkolnego I Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Celem konkursu jest wspieranie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów, pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, jak również rozwijanie zdolności twórczego myślenia. Etap szkolny trwał 90 minut. Organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Kielcach. 

I Wojewódzki Konkurs Matematyczny

W czwartek, 17 listopada uczniowie z klas V – VI przystąpili do etapu szkolnego I Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Celem konkursu jest wspieranie i rozwijanie matematycznych zainteresowań i uzdolnień uczniów, pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie matematyki, rozwijanie zdolności twórczego myślenia i kreatywnego podchodzenia do problemów matematycznych. Etap szkolny trwał 90 minut. Uczniowie zmagali się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi. Organizatorem konkursu jest Kuratorium Oświaty w Kielcach. 

Uczniowie klasy I w „Akademii Bezpiecznego Puchatka”

Uczniowie klasy I pod opieką swojej wychowawczyni p. Jolanty Markiewicz przystąpili w tym roku szkolnym do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Jest to program, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych. W ramach programu uczniowie otrzymali książeczki edukacyjne, które mają pomóc w przekazaniu dzieciom niezbędnej wiedzy o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu, w czasie zabawy i korzystania z Internetu. Honorowy patronat nad programem już po raz kolejny objął Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Życzymy naszym pierwszakom przyjemnego zdobywania wiedzy z Puchatkiem nt. bezpieczeństwa.

Październikowy Mistrz Oszczędzania 

W październiku Mistrzem Oszczędzania została uczennica klasy I - Kamila Malęga.

Kamilka w minionym miesiącu oszczędzała najsystematyczniej i zgromadziła największą kwotę na swoim koncie SKO. Gratulujemy, a pozostałych zachęcamy do oszczędzania.

Październik miesiącem oszczędzania 

„Październik miesiącem oszczędzania” – to hasło towarzyszy nam od dziesięcioleci. Dzień Oszczędzania przypada na 31 października. Święto jest jednym z najstarszych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Ważną rolę w życiu człowieka odgrywa umiejętność właściwego gospodarowania pieniędzmi. Powinniśmy się jej uczyć od najmłodszych lat. Możliwość taką daje nam Szkolna Kasa Oszczędności. W naszej szkole w ramach tej inicjatywy zorganizowane były lekcje promujące ideę oszczędzania i gospodarnego zarządzania pieniędzmi oraz zachęcające uczniów do odkładania środków na kontach SKO. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe pojęcia związane z bankowością, rozwiązywali zadania dot. obliczeń pieniężnych, procentów, oszczędności i kredytów. Ważnym punktem obchodów Dnia Oszczędzania była wizyta uczniów klasy V w Banku PKO w Busku – Zdroju, gdzie spotkali się z panią Elżbietą Szmal – dyrektorem Banku PKO oraz panią Agnieszką Pokładek – kierownikiem ZKD. Uczniowie zostali oprowadzani po banku, byli w pokoju, gdzie udziela się kredytów indywidualnych, dla przedsiębiorstw, w sali kasowej, a nawet w gabinecie dyrektora. W banku uczniowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie ulokować pieniądze, a pani dyrektor przypomniała o wartościach, jakie płyną z oszczędzania w SKO. Spotkanie z pracownikami banku było bardzo ciekawe i pouczające. 

                                   Wizyta w Banku PKO - zdjęcia


Dbamy o Miejsca Pamięci Narodowej 

Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych poświęcony jest pamięci tych, którzy odeszli. Pamiętają o tym zuchy oraz harcerze. Młodsi uczniowie - drużyna zuchowa wybrała się pod Pomnik Pamięci Pięciu Bohaterów Gwardii Ludowej Poległych na Polach Kozubowa natomiast starsi - harcerze  udali się pod Pomnik wzniesiony dla uczczenia Wysiłku Zbrojnego Partyzantów Ziemi Pińczowskiej. Jak każdego roku, uczniowie uporządkowali teren i zapalili znicze. Jest to dla naszych uczniów lekcja pamięci i poszanowania tradycji.Jesienna wycieczka do lasu 

W piątek, 28 października w ramach ogólnopolskiej kampanii „Święto Drzewa” udaliśmy się na jesienną wyprawę do lasu. Przy leśniczówce czekał na nas leśniczy Nadleśnictwa Pińczów pan Jan Radkiewicz, który wszystkich przywitał i wspólnie wyruszyliśmy na spacer po lesie. Pan leśniczy opowiadał o zmianach zachodzących w przyrodzie, o zwierzętach leśnych, uczył rozpoznawania drzew i krzewów. Tradycyjnie wycieczka zakończona została przy wspólnym ognisku zorganizowanym przez leśników oraz naszych nauczycieli.           

                                                      Zdjęcia


Podsumowanie oszczędzania w roku szkolnym 2015/2016

W minionym tygodniu nastąpiło podsumowanie oszczędzania w Szkolnej Kasie Oszczędnościowej za ubiegły rok szkolny. SKO-wicze przez cały rok gromadzili oszczędności na swoich kontach, które przeznaczyli na własne potrzeby. Poniżej prezentujemy nagrodzonych uczniów.


Konrad Chacaga kl. III - I miejsce
Karol Juszczyk kl. IV - II miejsce
Jakub LIchwała kl. IV - III miejsce
Magdalena Szydłowska kl. III - IV miejsce
Natalia Liberek kl. V - V miejsce
Bartosz Zelek kl. IV - VI miejsce

Gratulujemy i zachęcamy wszystkich do systematycznego oszczędzania!

Spektakl teatralny

W środę, 26 października uczniowie klas IV – VI obejrzeli w Buskim Centrum Kultury spektakl teatralny pt. „W krainie mitów” wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Młodzi widzowie wraz z głównymi bohaterami spektaklu przenieśli się w czasy mityczne, w których spotkali się z Prometeuszem, Ikarem, Syzyfem i  Midasem. Dowiedzieli się, skąd się wzięły tak często współcześnie używane zwroty jak: koń trojański, węzeł gordyjski, nić Ariadny, puszka Pandory, syzyfowa praca itp. Sztuka przybliżyła i przypomniała mitologię, a wrażenia po obejrzeniu spektaklu na długo zostaną w pamięci naszych uczniów.  


Szkolna Kasa Oszczędności działającej w naszej szkole ma na swoim koncie kolejny sukces - w minionym roku szkolnym 2015/2016 SKO zdobyła nagrodę II stopnia w etapie regionalnym i kwotę w wysokości 2000zł. SKO jest największym i najstarszym w Polsce programem edukacji finansowej. Jej historia sięga jeszcze lat 20-tych ubiegłego wieku. Od pokoleń Bank PKO BP zachęca najmłodszych do oszczędzania i zdobywania wiedzy z zakresu finansów. W ramach konkursu dla Szkolnych Kas Oszczędnościowych prowadzony jest szkolny blog, na którym opisywane są wydarzenia z życia szkoły oraz informacje o działalności SKO w placówce. Więcej o działalności SKO w naszej szkole można przeczytać w artykule na stronie Echa Dnia. Artykuł Echo Dnia

Przypominamy także, że trwa konkurs „Mistrz oszczędzania”. W każdym miesiącu będzie wyłaniany uczeń, który zaoszczędzi największą kwotę. We wrześniu Mistrzem oszczędzania został Karol Juszczyk z klasy IV. Gratulujemy i zachęcamy wszystkich do dokonywania systematycznych wpłat na swoje konta.

XVI Dzień Papieski

 

XVI Dzień Papieski odbył się 9 października pod hasłem: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Podczas Dnia Papieskiego organizowana była publiczna zbiórka pieniędzy. Zebrane środki przeznaczane są na fundusz stypendialny Fundacji. W organizację zbiórki włączyła się drużyna zuchowa oraz harcerska naszej szkoły, która zorganizowała zbiórkę w szkole oraz na wsi. Program stypendialny Fundacji polega na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży szkolnej z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast.

Fluoryzacja zębów w szkole

W trosce o zdrowie jamy ustnej dzieci w naszej szkole prowadzone są zabiegi, których celem jest przeciwdziałanie próchnicy zębów. W ramach programu profilaktycznego uczniowie 6-krotnie w ciągu roku szkolnego w odstępach co 6 tygodni objęci są nadzorowanym szczotkowaniem uzębienia środkami flurkowymi. Fluor to pierwiastek, który wbudowując się w szkliwo zębów działa na związki wapnia. Pod jego wpływem zęby są bardziej odporne na żrące działanie kwasów, a także na bakterie powodujące próchnicę. Profilaktyka fluorkowa jest prowadzona przez pielęgniarkę, a zadanie to wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2004r. w sprawie zakresu i organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą. Zabiegi te są również ważnym elementem edukacji zdrowotnej, gdyż umożliwiają uczniom nabycie umiejętności prawidłowego czyszczenia zębów.

„Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły”

Nauka o bezpieczeństwie i zdrowiu przez zabawę i śpiewanie? To jest to! Mowa o inauguracji czternastej edycji akcji prowadzonej przez „Echo Dnia” przy wsparciu licznych partnerów pod tytułem: „Pierwszaki - zdrowo i bezpiecznie do szkoły”. Zorganizowano ją w poniedziałek, 3 października  w Zespole Szkół numer 1 w Pińczowie. W bajce, która miała uczyć przez zabawę wzięło udział ponad 150 uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z całego powiatu pińczowskiego, w tym nasi pierwszoklasiści ze swoją wychowawczynią p. Jolantą Markiewicz. Opowieść i całą akcję prowadził p. Wojciech Stachurski.

Najpierw Jeż Edek, czyli maskotka „Echa Dnia” zaśpiewała kilka piosenek, przy których dzieci klaskały i śpiewały. Nagle Edka rozbolał brzuch i pan Doktor, w którego wcielił się p. Piotr Miernecki z centrum pediatrii szpitala wojewódzkiego w Kielcach przyszedł go zbadać. Okazało się, że Edek udawał. W ten sposób dzieci dowiedziały się, że nie warto okłamywać rodziców, tylko po to żeby nie iść do szkoły. Pan Doktor rozmawiał też z dziećmi na temat jedzenia. Pierwszaki usłyszały o warzywach, owocach i witaminach, a także o tym, jak ważne jest śniadanie.

Kolejnymi bohaterami bajki byli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie, którzy wywołali niesamowite zainteresowanie dzieci, gdy prezentowali elementy ubioru i wyposażenie strażaków. Dzieci mogły przymierzyć hełm i maskę gazową, a także obejrzeć z bliska prądownicę. Na inauguracji akcji nie zabrakło także przedstawicieli z Komedy Powiatowej Policji w Pińczowie, którzy odegrali scenkę o przechodzeniu przez pasy. Tłumaczyli dzieciom zasady bezpieczeństwa, mówili między innymi, że trzeba się rozejrzeć zanim przejdzie się przez „zebrę”, a także o tym, że bardzo ważne jest, aby nosić odblaski. Następnie p. Agata Materek z pińczowskiej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mówiła dzieciom o pracy w gospodarstwie. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania, a na koniec wzięły udział w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie i zdrowiu. Akcja „Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły” to bardzo pożyteczna impreza i cała akcja znakomicie zdaje egzamin.
Pamięciowo, wzrokowo czy śpiewając – niezależnie od tego, w jaki sposób dzieci uczą się tabliczki mnożenia, ważne, żeby ćwiczyły jej znajomość. W piątek, 30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to akcja edukacyjna odbywająca się zawsze w ostatni piątek września, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Na cześć tabliczki uczniowie brali udział w zajęciach, na których rozwiązywali ciekawe, interaktywne zadania, które z pewnością pomogły w opanowaniu tabliczki mnożenia.

https://www.szkolneblogi.pl/blogi/szkola-podstawowa-w-kozubowie/

Wyniki Międzyszkolnego Konkursu SKO

Miło nam poinformować, że w kategorii klas IV – VI uczennica klasy VI Roksana Fijałkowska zajęła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Literackim „SKO-we opowiadanie” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 2 w Rabce – Zdrój. Konkurs przeprowadzony był pod koniec minionego roku szkolnego 2015/2016, ale informację o wygranej naszej uczennicy otrzymaliśmy na początku tego roku szkolnego. Roksanie gratulujemy! Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w nowym konkursie międzyszkolnym „SKO-we wakacje”. O szczegółach przeczytacie na naszym blogu SKO. 

AKADEMIA TiK

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do projektu edukacyjnego Centrum Edukacji Obywatelskiej „Akademia TiK – języki obce 2.0”. Głównym celem projektu jest popularyzacja edukacyjnych narzędzi internetowych w polskich szkołach, promowanie idei ciągłego rozwijania szkół w oparciu o doskonalenie kompetencji liderskich i dydaktycznych wśród kadry pedagogicznej. Udział w projekcie daje możliwość szkołom na darmowe wykorzystanie platformy do nauczania języków obcych przez nauczycieli oraz uczniów. Dodatkowym atutem są szkolenia i warsztaty prowadzone przez specjalistów. Koordynatorem projektu jest nauczyciel języka angielskiego p. Marcin Malawski.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

              1 września 2016 o godz. 8.00